VUT v Brně má nejrychlejší osmiveslici, Muni nejrychlejší dračí loď

27.09.2019

Včera proběhly na řece Svratce Exhibiční závody osmiveslic, pořádané k příležitosti 100. výročí brněnských univerzit. V rámci společenského odpoledne se v areálu Českého veslařského klubu Brno na Veslařské ulici Brně-Jundrově setkali zástupci pořádající Mendelovy univerzity, Masarykovy univerzity a dalších brněnských vysokých škol. Programu se také zúčastnili čelní představitelé města a univerzitního sportu.

Po zahájení programu rektorkou Mendelu Danuší Nerudovou a rektorem Muni Martinem Barešem jsme byli svědky souboje posádek dračích lodí složených z vedení obou zmíněných škol. Na trati dlouhé 400m nakonec našla více sil posádka Muni a v čase 1:57,29 o necelou vteřinu zvítězila nad druhou Mendelu.

Na dračí lodě navazovaly závody historických gigových osmiveslic studentů. Zde své síly kromě Mendelu a Muni poměřilo také Vysoké učení technické v Brně. Závodilo se v časovce na 400m, každá z posádek jela trať dvakrát. Součet časů rozhodoval o konečném pořadí. Vítězem se stalo VUT v čase 3:01,20, druhá byla Mendelu v čase 3:31,88 a třetí Muni v čase 3:38,69. VUT a Muni závodili v novodobé historii na osmiveslicích již popáté. Jedno prvenství drží Muni, v pořadí již čtvrté si letos připsalo VUT a putovní pohár tedy po roce opět zůstává na technice.

Za zmínku stojí také jízda veteránů ČVK Brno, která završila celý sportovní program. V dobových oblečcích se sportovci prohnali čtyřsetmetrovou tratí v čase 1:39,97 a zajeli tak druhý nejrychlejší výsledek celého programu.

K vidění byla dále výstava historie a možné budoucnosti lokality Kamenného mlýna. Pohodovou atmosféru dotvářelo hudební vystoupení skupiny Plavci.

Partnery akce bylo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Česká asociace univerzitního sportu, Mendelova univerzita v Brně, Masarykova univerzita, Český veslařský klub Brno a Torrsen Sports. Děkujeme za podporu.

Pozor, jedna důležitá informace na závěr! V sobotu se můžeme těšit na již 5. ročník závodů OSMY BRNO. Propozice: https://www.osmy-brno.cz/propozice/